Moje cesta k józe

Jmenuji se Eva Hrdličková a jsem na tomto světě něco přes 40 let. Již jako dítě jsem přemýšlela nad principy spokojeného žití, smyslem života a svým životním posláním. Po vysoké škole jsem začala pracovat ve svém oboru, ale necítila jsem to pravé naplnění. Často jsem se také potýkala s různými zdravotními neduhy - od bolestí zad až po celkově oslabenou imunitu. Napadlo mě zkusit jógu...
Už je to více než deset let, kdy je jóga běžnou součástí mého každodenního života. Nejdříve jsem začala praktikovat dynamické styly jógy, pak jsem se začala více zajímat o jógu jako takovou, četla knihy, navštěvovala nejrůznější semináře, až mě tento zájem přivedl do místa kolébky jógy - Indie  Konkrétně jsem navštívila severní Indii, oblast jižních Himalájí, kde jsem se účastnila lekcí a přednášek o józe pod vedením indických jogínů, poznávala místní kulturu a způsob života, dělala túry po nádherných horách, nocovala v ášramech, koupala se v posvátné Ganze. Tato cesta mě velice nadchla a v různých směrech částečně ovlivnila. 
    Díky józe a průběžnému vzdělávání jsem postupně transformovala pohled na spoustu věcí - životní styl, priority, hodnoty, stravování, péči o zdraví,  výchovu dětí atd. Postupně jsem tak získala psychickou stabilitu, vnitřní klid, radost z přítomných okamžiků, schopnost přijímat zodpovědnost za své konání a překážky brát jako příležitost  k růstu. Také jsem si dopomohla k určité fyzické zdatnosti a odolnosti, jógové cvičení mi výrazně pomohlo od dlouhodobých bolestí zad. S jógou jsme se vzájemně našly a já jsem za to moc vděčná, cítím, že od okamžiku tohoto šťastného shledání se můj život ubírá tím správným směrem. Je to způsob života a zároveň největší koníček, znamená pro mě nepřetržitý duchovní, duševní a tělesný rozvoj. Jóga mi také ukázala možnost toho nejpříjemnějšího způsobu spolupráce s ostatními lidmi, našla jsem se v ní tedy i profesně. Nicméně si uvědomuji, že jsem stále na začátku. Ale není kam spěchat, mám totiž krásný sen - praktikovat a učit jógu i v devadesáti:-)
Velkým přínosem je mi vlastní praxe, díky které poznávám, jak působí jednotlivé pozice na moje tělo, a pokaždé si kladu otázku, obzvlášť u pokročilejších pozic, jestli je ta pozice ještě pro tělo prospěšná, jestli není náhodou jen zajímavá na pohled:-). Dříve mě bavily především dynamické styly jógy a praxe pokročilých jógových pozic, nicméně na základě vnímání účinků jednotlivých pozic, díky průběžnému studiu a také v průběhu dvou těhotenství jsem postupně začala tíhnout k jemnějšímu přístupu - k jóga terapii (forma jógy uplatňující v pozicích principy zdravého pohybu, působící komplexně na tělo, duši i ducha).

Vzdělání

   Podrobný výpis absolvovaných kurzů

Po licenčním kurzu se zaměřením na "pomalé" formy cvičení jsem začala intenzivně nasávat jógu prostřednictvím vlastní jógové praxe, seminářů, knih, internetových zdrojů, cesty do Indie - zkrátka jsem pomalu začala skládat střípky obrovské mozaiky:-). Navštívila jsem spousty seminářů se zaměřením na jógu a její různé specializace. V poslední době navštěvuji především odborné fyzioterapeutické semináře a studuji takové knihy, na základě kterých se snažím pochopit biomechaniku pohybu, funkční anatomii a principy zdravého pohybu. Z každého semináře se snažím vytěžit to nejdůležitější, nejsmysluplnější a propojit to s tím, co už znám. Postupně tak skládám či přetvářím onu mozaiku - informace a zkušenosti v souvislostech, s hledáním příčin, důsledků a vhodných terapií. Snažím se propojit to nejlepší z východních i západních přístupů, zastávám komplexní pohled na člověka - spojení těla, duše a ducha. Na jedné straně dávám důraz na funkční, smysluplný pohyb, který našim tělům prospívá, pomáhá s držením těla, zohledňuje fyziologičnost pohybu a individuální rozdíly. Na druhé straně promítám do lekcí principy úžasné jógové filozofie, dechových, meditačních a jiných jógových technik.

Co můžete na lekcích očekávat

Na lekcích se učíme základní principy jógy a zdravého pohybu a učíme se je vnášet do každodenního života. Užíváme si okamžiků přítomnosti, a tím i života jako takového. Podrobně se věnujeme dechu, držení těla, technice pozic, učíme se pozice přizpůsobit sobě tak, aby mohl každý bezpečně cvičit doma a započal tak či prohloubil svou domácí jógovou praxi.
U jednotlivých pozic je kladen důraz na přesnou techniku, fyziologičnost pohybu a zároveň jemnost provedení vůči tělu s ohledem na individuální rozdíly mezi přítomnými. Nejde o to se za každou cenu dostávat do pozic tak, jak je známe z fotek;-). Cvičíme bezpečně a smysluplně, abychom si pomohli s držením těla, vyrovnali tělesné dysbalance, vykompenzovali sedavý styl života, přitom mohli v pozicích stále volně dýchat, necítili bolest a vychutnali si je "tady a teď". 
Respektujeme limity svého těla a jeho aktuální kondici a stav (v duchu nenásilí a nesoutěžení), vyhýbáme se tak např. zraněním vazů/kloubů, dlouhodobému přetížení určitých partií, vytvoření diastázy/kýly, které může nesprávná technika či samotná pozice u konkrétního člověka způsobit.
  Chci, aby jóga opravdu léčila, aby nás udržela pohyblivé a čilé do "sta" let, ne abychom měli "konec kariéry" ve třiceti. :-)
Na druhou stranu mám ráda v józe uvolněnost a hravost, když se nebereme příliš vážně a jsme otevřeni novým věcem. Ráda vymýšlím nové přechody v pozdravech Slunci a pozice různě modifikuji. Každá lekce se mnou tedy může být trochu jiná, stále do nich vnáším nové poznatky a inspirace.  
      Také mě zajímá působení pozic, dechu a dalších technik na tělesné orgány, endokrinní žlázy, lymfu, dále také na akupunkturní dráhy orgánů. Během svých dvou těhotenství a v obdobích po nich jsem propracovala vlastní systém jógy pro těhotné a poporodního cvičení, které také nabízím formou kurzů.

Mé zájmy

    Vždy jsem měla velmi pestrý okruh zájmů, nejvíce mě však zajímaly přírodní vědy (hlavně biologie člověka), psychologie, hudba, hra na klavír.
V prosinci 2012 se mi narodila dcerka Julinka a v březnu 2015 Verunka, od čehož se také odvíjí aktuální směřování mých zájmů - rodičovství, výchova, zdravá výživa atd. Po celý život je mým velkým koníčkem hudba - vážná hudba a moje dlouholetá láska - kapela The Doors. Ze sportů mám ráda vysokohorskou turistiku, cyklistiku a v zimě běžky. Baví mě také tanec, který úžasně propojuje hudbu a pohyb a zhmotňuje pro mě radost z přítomnosti:-). Z dalších zájmů jsou to výtvarné práce, fotografování a především věčné studium a rozšiřování si obzorů v různých oblastech.
     Těším se na Vás na mých lekcích, věřím, že Vás jóga nadchne stejně jako mě a bude Vám ku prospěchu těla i duše!"