Moje cesta k józe

Jmenuji se Eva Hrdličková a jsem na tomto světě něco přes 40 let. Již jako dítě jsem přemýšlela nad principy spokojeného žití, smyslem života a svým životním posláním. Po vysoké škole jsem začala pracovat ve vystudovaném oboru, ale necítila jsem to pravé naplnění. Často jsem se také potýkala s různými zdravotními neduhy - od bolestí zad až po celkově oslabenou imunitu. Napadlo mě zkusit jógu...
Už je to více než deset let, kdy je jóga běžnou součástí mého každodenního osobního i pracovního života. Nejdříve jsem začala praktikovat dynamické styly jógy, pak jsem se začala více zajímat o jógu jako takovou, četla knihy, navštěvovala nejrůznější semináře, až mě tento zájem přivedl do místa kolébky jógy - Indie  Konkrétně jsem navštívila severní Indii, oblast jižních Himalájí, kde jsem se účastnila lekcí a přednášek o józe pod vedením indických jogínů, poznávala místní kulturu a způsob života, dělala túry po nádherných horách, nocovala v ášramech, koupala se v posvátné Ganze. Tato cesta mě velice nadchla a v různých ohledech posílila.
   (Nejen) díky józe a průběžnému vzdělávání postupně transformuji pohled na spoustu věcí - životní styl, hodnoty, stravování, péči o zdraví, výchovu dětí atd. Postupně jsem tak do určité míry získala psychickou stabilitu, vnitřní klid, radost z přítomných okamžiků, schopnost přijímat zodpovědnost za své konání a překážky brát jako příležitost k růstu. Také jsem si dopomohla k určité fyzické zdatnosti, odolnosti a harmonii, jógové cvičení mi výrazně pomohlo od dřívějších dlouhodobých bolestí zad. S jógou jsme se vzájemně našly a já jsem za to moc vděčná, cítím, že od okamžiku tohoto šťastného shledání se můj život ubírá tím správným směrem. Je to způsob života a zároveň největší koníček, znamená pro mě nepřetržitý duchovní, duševní a tělesný rozvoj. Jóga mi také ukázala možnost toho nejpříjemnějšího způsobu spolupráce s ostatními lidmi, našla jsem se v ní tedy i profesně. Nicméně si uvědomuji, že jsem stále na začátku. Ale není kam spěchat, mám totiž krásný sen - praktikovat a učit jógu i v devadesáti:-)
Velkým přínosem je mi vlastní praxe, a to nejen v rovině duchovní, kdy je učitelem sám život, životní situace a hlavně to, jak se k nim postavíme. Co se týče fyzické roviny, snažím se vnímat a pochopit, jak působí jednotlivé pozice na moje tělo, a pokaždé si kladu otázku, obzvlášť u pokročilejších pozic, jestli je ta pozice ještě pro tělo prospěšná, jestli není náhodou jen zajímavá na pohled:-). Dříve mě bavily především dynamické styly jógy a praxe pokročilých jógových pozic, nicméně na základě vnímání účinků jednotlivých pozic, díky průběžnému studiu a také v průběhu dvou těhotenství jsem postupně začala tíhnout k jemnějšímu přístupu - k jóga terapii (forma jógy uplatňující v pozicích principy zdravého pohybu, působící komplexně na tělo, duši i ducha).

Vzdělání

   Podrobný výpis absolvovaných kurzů

Po licenčním kurzu se zaměřením na "pomalé" formy cvičení jsem začala intenzivně nasávat jógu prostřednictvím vlastní jógové praxe, seminářů, knih, internetových zdrojů, cesty do Indie - zkrátka jsem pomalu začala skládat střípky obrovské mozaiky:-). Navštívila jsem spousty seminářů se zaměřením na jógu a její různé specializace. V poslední době navštěvuji především odborné fyzioterapeutické semináře a studuji takové knihy, na základě kterých se snažím pochopit biomechaniku pohybu, funkční anatomii a principy zdravého pohybu. Z každého semináře se snažím vytěžit to nejdůležitější, nejsmysluplnější a propojit to s tím, co už znám. Postupně tak skládám či přetvářím onu mozaiku - informace a zkušenosti v souvislostech, s hledáním příčin, důsledků a vhodných terapií. Snažím se propojit to nejlepší z východních i západních přístupů, zastávám komplexní pohled na člověka - spojení těla, duše a ducha. Na jedné straně dávám důraz na funkční, smysluplný pohyb, který našim tělům prospívá, pomáhá s držením těla, zohledňuje fyziologičnost pohybu a individuální rozdíly. Na druhé straně promítám do lekcí principy úžasné jógové filozofie, dechových, meditačních a jiných jógových technik.

Co můžete na lekcích očekávat

Na lekcích se učíme základní principy jógy a zdravého pohybu a učíme se je vnášet do každodenního života. Užíváme si okamžiků přítomnosti, a tím i života jako takového. Podrobně se věnujeme dechu, držení těla, technice pozic, učíme se pozice přizpůsobit sobě tak, aby mohl každý bezpečně cvičit doma a započal tak či prohloubil svou domácí jógovou praxi.
U jednotlivých pozic je kladen důraz na přesnou techniku, fyziologičnost pohybu a zároveň jemnost provedení vůči tělu s ohledem na individuální rozdíly mezi přítomnými. Nejde o to se za každou cenu dostávat do pozic tak, jak je známe z fotek;-). Cvičíme bezpečně a smysluplně, abychom si pomohli s držením těla, vyrovnali tělesné dysbalance, vykompenzovali sedavý styl života, přitom mohli v pozicích stále volně dýchat, necítili bolest a vychutnali si je "tady a teď". 
Respektujeme limity svého těla a jeho aktuální kondici a stav (v duchu nenásilí a nesoutěžení), vyhýbáme se tak např. zraněním vazů/kloubů, dlouhodobému přetížení určitých partií, vytvoření diastázy/kýly, které může nesprávná technika či samotná pozice u konkrétního člověka způsobit.
  Chci, aby jóga opravdu léčila, aby nás udržela pohyblivé a čilé do "sta" let, ne abychom měli "konec kariéry" ve třiceti. :-)
Na druhou stranu mám ráda v józe uvolněnost a hravost, když se nebereme příliš vážně a jsme otevřeni novým věcem. Ráda vymýšlím nové přechody v pozdravech Slunci a pozice různě modifikuji. Každá lekce se mnou tedy může být trochu jiná, stále do nich vnáším nové poznatky a inspirace.  
      Také mě zajímá působení pozic, dechu a dalších technik na tělesné orgány, endokrinní žlázy, lymfu, dále také na akupunkturní dráhy orgánů. Během svých dvou těhotenství a v obdobích po nich jsem propracovala vlastní systém jógy pro těhotné a poporodního cvičení, které také nabízím formou kurzů.

Mé zájmy

    Vždy jsem měla velmi pestrý okruh zájmů, nejvíce mě však zajímaly přírodní vědy (hlavně biologie člověka), psychologie, hudba, hra na klavír.
V prosinci 2012 se mi narodila dcerka Julinka a v březnu 2015 Verunka, od čehož se také odvíjí aktuální směřování mých zájmů - rodičovství, výchova, zdravá výživa atd. Po celý život je mým velkým koníčkem hudba - vážná hudba a moje dlouholetá láska - kapela The Doors. Ze sportů mám ráda vysokohorskou turistiku, cyklistiku a v zimě běžky. Baví mě také tanec, který úžasně propojuje hudbu a pohyb a zhmotňuje pro mě radost z přítomnosti:-). Z dalších zájmů jsou to výtvarné práce, fotografování a především věčné studium a rozšiřování si obzorů v různých oblastech.
     Těším se na Vás na mých lekcích, věřím, že Vás jóga nadchne stejně jako mě a bude Vám ku prospěchu těla i duše!"