Moje cesta k józe

Jmenuji se Eva Hrdličková a jsem na tomto světě něco přes 40 let. Již jako dítě jsem přemýšlela nad principy spokojeného žití, smyslem života a svým životním posláním. Po vysoké škole jsem začala pracovat ve vystudovaném oboru, ale necítila jsem to pravé naplnění. Často jsem se také potýkala s různými zdravotními neduhy - od bolestí zad až po celkově oslabenou imunitu. Napadlo mě zkusit jógu...
Už je to více než čtrnáct let, kdy je jóga běžnou součástí mého osobního i pracovního života. Nejdříve jsem začala praktikovat dynamické styly jógy, pak jsem se začala více zajímat o jógu jako takovou, četla knihy, navštěvovala nejrůznější semináře, až mě tento zájem přivedl do místa kolébky jógy - Indie  Konkrétně jsem navštívila severní Indii, oblast jižních Himalájí, kde jsem se účastnila lekcí a přednášek o józe pod vedením indických jogínů, poznávala místní kulturu a způsob života, dělala túry po nádherných horách, nocovala v ášramech, koupala se v posvátné Ganze. Tato cesta mě velice nadchla a v různých ohledech posílila.
   (Nejen) díky józe a průběžnému vzdělávání postupně transformuji pohled na spoustu věcí - životní styl, hodnoty, stravování, péči o zdraví atd. Postupně jsem tak do určité míry získala psychickou stabilitu, vnitřní klid, radost z přítomných okamžiků, schopnost přijímat zodpovědnost za své konání a překážky brát jako příležitost k růstu. Také jsem si dopomohla k určité fyzické zdatnosti, odolnosti a harmonii, jógové cvičení mi výrazně pomohlo od dřívějších bolestí zad. Jóga pro mě znamená nepřetržitý duchovní, duševní a tělesný rozvoj. Ukázala mi také možnost toho nejpříjemnějšího způsobu spolupráce s ostatními lidmi, našla jsem se v ní tedy i profesně, mám pocit nalezení svého životního poslání. Nicméně si uvědomuji, že jsem stále na začátku. Ale není kam spěchat, mám totiž krásný sen - praktikovat a učit jógu i v devadesáti:-)
Velkým přínosem je mi vlastní praxe, a to nejen v rovině duchovní, kdy je učitelem sám život, životní situace a hlavně to, jak se k nim postavíme. Co se týče fyzické roviny, snažím se vnímat a pochopit, jak působí jednotlivé pozice na moje tělo, a pokaždé si kladu otázku, obzvlášť u pokročilejších pozic, jestli je ta pozice ještě pro tělo prospěšná. Dříve mě bavila především praxe pokročilých jógových pozic, nicméně na základě vnímání účinků jednotlivých pozic, díky průběžnému studiu a také v průběhu dvou těhotenství jsem postupně začala tíhnout k jemnějšímu a hlavně komplexnímu přístupu - ke spojení jóga terapie a fyziojógy (přístup uplatňující v pozicích principy zdravého pohybu, působící komplexně na tělo, duši i ducha).

Vzdělání

   Podrobný výpis absolvovaných kurzů

Po licenčním kurzu se zaměřením na "pomalé" formy cvičení jsem začala intenzivně nasávat jógu prostřednictvím vlastní jógové praxe, seminářů, knih, internetových zdrojů, cesty do Indie - zkrátka jsem pomalu začala skládat střípky obrovské mozaiky:-). Navštívila jsem spousty seminářů se zaměřením na jógu a její různé specializace. V poslední době navštěvuji především odborné fyzioterapeutické semináře a studuji takové knihy, na základě kterých se snažím pochopit biomechaniku pohybu, funkční anatomii a principy zdravého pohybu. Také již mnoho let průběžně studuji principy zdravé výživy a suplementace a knihy z oblasti medicíny (západní i východní).
Z každého zdroje informací se snažím vytěžit to nejdůležitější, nejsmysluplnější a propojit to s tím, co už znám. Postupně tak skládám či přetvářím onu mozaiku - informace a zkušenosti v souvislostech, s hledáním příčin, důsledků a vhodných terapií. Snažím se propojit to nejlepší z východních i západních přístupů. Na jedné straně dávám důraz na funkční, smysluplný pohyb, který našim tělům prospívá, pomáhá s držením těla, zohledňuje fyziologičnost pohybu a individuální rozdíly, přispívá k dlouhověkosti našeho pohybového aparátu. Na druhé straně promítám do lekcí principy úžasné jógové filozofie, dechových, meditačních a jiných jógových technik.

Co můžete na lekcích očekávat aneb proč jít na jógu právě ke mně?

Na KURZECH, POBYTECH i VIDEOKURZECH se učíme principy jógy a zdravého pohybu a snažíme se je vnášet do každodenního života. Učíme se i praktické věci, jako je způsob zvedání břemen, ergonomie sedu, výběr vhodných bot pro zdraví chodidel atd. 
U jednotlivých pozic kladu důraz na přesnou techniku a její podrobné vysvětlení, fyziologičnost pohybu s ohledem na individuální specifika. Učím vás pozice přizpůsobit sobě tak, abyste mohli bezpečně cvičit doma a započali či prohloubili svou domácí jógovou praxi. Zdůrazňuji také časté chyby v technice pozic a nabízím různé alternativy provedení. 

Vše, co na lekcích cvičíme, mám odzkoušeno sama na sobě, přičemž můžu konstatovat, že v posledních letech se cítím mnohem lépe než v době svých jógových začátků, kdy jsem prováděla spíše "gymnastické formy" jógy a potýkala se s častými potížemi (bolavá bedra, šíje, kolena atd.) a měla nevyvážené držení těla.

Nejde o to se za každou cenu dostávat do pozic tak, jak je známe z fotek:-). Volím pozice bezpečné a smysluplné, propojuji je s různými fyzio-technikami, abyste si pomohli s držením těla, vyrovnali tělesné dysbalance, vykompenzovali sedavý styl života, přitom mohli v pozicích stále volně dýchat, necítili bolest a vychutnali si je "tady a teď". 
Vedu vás k respektování limitů svého těla a případných zdravotních omezení (v duchu nenásilí a nesoutěžení), vyhýbáme se tak např. zraněním vazů, opotřebovávání kloubů, dlouhodobému přetížení určitých partií, vytvoření diastázy/kýly, které může nesprávná technika či samotná pozice u konkrétního člověka způsobit.
  Chci, aby jóga opravdu léčila, aby nás udržela pohyblivé a čilé do "sta" let, ne abychom měli "konec kariéry" ve třiceti. :-)

Na druhou stranu mám ráda v józe uvolněnost a hravost, když se nebereme příliš vážně a jsme otevřeni novým věcem. Každá lekce se mnou tedy může být trochu jiná, stále do nich vnáším nové poznatky a inspirace.  

      Během svých dvou těhotenství a v obdobích po nich jsem propracovala vlastní systém jógy pro těhotné a poporodního cvičení, které nabízím formou kurzů a videokurzů. Také mě zajímá působení pozic, dechu a dalších technik na tělesné soustavy a endokrinní žlázy. Na tyto aspekty se zaměřujeme na kurzu a videokurzu tzv. vitální-hormonální jógy, do kterého jsem vnesla vlastní koncept, takže kurz pomáhá orgánům/endokrinnímu systému a zároveň respektuje náš pohybový aparát.

Mé zájmy

    Vždy jsem měla velmi pestrý okruh zájmů, nejvíce mě však zajímaly přírodní vědy (hlavně biologie člověka), psychologie, hudba, hra na klavír.
Nade vše zbožňuji péči o své dvě dcerky.
Po celý život je mým velkým koníčkem hudba - vážná hudba a moje dlouholetá láska - kapela The Doors.
Ze sportů mám ráda turistiku, cyklistiku a v zimě běžky. Baví mě také tanec, který úžasně propojuje hudbu a pohyb a zhmotňuje pro mě radost z přítomnosti:-).
Z dalších zájmů jsou to výtvarné práce, fotografování, objevování přírody v rámci výletů, zahradničení, péče o zvířata, zdravá výživa, péče o zdraví...
Obecně vzato mě baví "věčné studium" a rozšiřování si obzorů ve všech možných oblastech.
Jedno z mých oblíbených životních hesel je: "Den, kdy se něčemu naučíš, není již promarněn." :)
     Těším se na Vás na mých lekcích, věřím, že Vás jóga nadchne stejně jako mě a bude Vám ku prospěchu těla i duše!" 

Nabídka kurzů v Brně a Tišnově:

20230919_145839.jpg

Nabídka videokurzů:

20210125_145228.jpg

Nabídka pobytů s jógou:

kolazantarik.jpg