PODZIMNÍ TERMÍN BUDE VYPSÁN NA PŘELOMU ČERVNA A ČERVENCE 2024. KRÁSNÉ LETNÍ DNY! EVA

Kurz jógy při diastáze/pro funkční střed těla/zdravá záda Brno:

Termín JARO:

ÚTERÝ 18:10 - 19:05 (16. 4. – 11. 6. 2024) - pro všechny pokročilosti

Místo:

zrcadlový sál Semilasso (bezbariérový) - Palackého třída 126, Brno, Královo Pole

Cena:

1620 Kč (9 lekcí 55minutových)

 

vypad2.jpg

 Lektorka:

EVA HRDLIČKOVÁ

"Zakládám si na pečlivém navádění do pozic s přihlédnutím k individuálním rozdílům mezi lidmi. Zároveň volím pozice šetrné, smysluplné a ve fyziologických rozsazích. (Nečekejte tedy žádné krkolomné pozice a pozice vyžadující nadměrnou flexibilitu a sílu.) Poradím vám, jak pohyb vykonat, co byste při něm (ne)měli cítit, jak si jej případně upravit, jak a kam dýchat... Józe se věnuji od roku 2010, jógu propojuji s moderními rehabilitačními přístupy. Díky pravidelnému a hlavně správně zvolenému způsobu cvičení jsem si pomohla od dřívějších bolestí zad, zlepšila držení těla a přispěla k duševní rovnováze." Eva H.

Podmínky rezervace:

Po odeslání přihlašovacího formuláře Vám obratem přijde email s potvrzením volné kapacity a s údaji k platbě (pokud by nedorazil, zkontrolujte složku Spam či Hromadné nebo mě kontaktujte). Přihláška se stává závaznou po úhradě kurzovného, termín splatnosti 10 dnů před začátkem kurzu, případně dříve (dle pokynů v emailu).

Kurz je též možné hradit z fondu FKSP. Pojišťovny přispívají na kurzy jógy, na vyžádání vystavím doklad o platbě.
Za neúčast na lekcích se nevrací kurzovné. Kdykoli za sebe můžete poslat náhradníka.
VSTUP DO KURZU PO JEHO ZAHÁJENÍ MOŽNÝ (ZA SNÍŽENOU CENU), NUTNO PŘEDEM DOMLUVIT. V případě volných míst na lekci je po předchozí domluvě možné přijít na ukázkovou lekci (nejlépe v probíhajícím kurzu), cena 200 Kč (55min).

JAK JE TO S NÁHRADAMI?

O kurzu (kurz je bez přítomnosti dětí):

Tento typ kurzu se nese v rehabilitačním duchu, ať už máte diastázu či ne.
Obecně vzato s diastázou (rozestupem přímého břišního svalu) pracuji na poporodních a těhotenských kurzech, nicméně diastáza se neobjevuje pouze u žen těhotných či po porodu, nýbrž jedná se o velmi rozšířený jev ve všech věkových kategoriích a obdobích života (často o ní člověk neví).
Často je přítomna v případě, že máme nevyvážené držení těla (např. zvýšené bederní prohnutí), opakovaně provádíme určité pohybové stereotypy (např. zvedání břemen), máme určité dysbalance. Diastáza také vzniká na základě nevhodné techniky cvičení (nerespektující funkční anatomii, individuálnost a jakousi tělesnou vyváženost), velmi častá je také u praktikantů jógy - např. při přemíře záklonů, při časté rozevřené poloze předních žeber v pozicích, nevyváženém posilování břicha atd.). Více o DIASTÁZE ZDE NA BLOGU.

Na kurzu se zaměříme především na ty pozice či cviky, které vyloženě terapeuticky působí na diastázu (postupně ji "zavírají"). Dále budeme provádět i některé z pozic, které znáte z běžných lekcí jógy, nicméně nastavíme je v souladu s funkční anatomií a s ohledem k diastáze. Některé z pozic provádět nebudeme vůbec, především ty, které by způsobovaly přemíru tlaku či tahu v oblasti středové vazivové čáry uprostřed břicha (a zhoršovaly/fixovaly) by tak diastázu. Zaměříme se také na správnou funkci pánevního dna (s individuálním přístupem). Velký důraz budeme klást na polohu pánve a žeber, centraci kloubů, celkové držení těla a jeho nastavení ve všech pozicích.

Pro koho je kurz určen?

👍pro ty z vás, kdo diastázu (či kýlu) máte a chcete ji napravit nebo alespoň cvičením nezhoršit
👍 pro ty z vás, kdo máte oslabený střed těla (i např. po dřívějších operacích) a chcete zkrátka pracovat na funkčnosti a estetičnosti této oblasti (zploštění břicha, zúžení pasu)
👍kurz je vhodný také pro všechny ženy v období poporodním (jakkoli dlouho), především termín v 18h (nicméně tentokrát BEZ přítomnosti dětí) 
👍pokud máte některé z následujících potíží: chronické bolesti zad (hlavně beder), potíže s plotýnkami, inkontinence, zácpa...
👍 pokud chcete zharmonizovat celkové držení těla, vyrovnat typické svalové dysbalance (časté u sedavého stylu života)
👍 pokud chcete diastáze předcházet a jógou si ji nevytvářet (cvičením - si ji často vytváříme, když nevíme, jak na to)
👍 pokud chcete přiměřeně zpevnit i zpružnit celé tělo a působit tak na další zřetězené potíže (např. bolesti krční páteře, ramen, horních zad, kyčlí, kolen, snížené klenby atd.)
👍kurz je velmi vhodný i při celkové či částečné hypermobilitě

Do lekcí vnáším kromě jógy poznatky z moderní rehabilitace, vývojové kineziologie, znalosti biomechaniky pohybu a další principy, které mají příznivý preventivní či léčebný účinek na náš pohybový aparát, nejen na diastázu.
Cílem kurzu bude naučit se vnášet principy zdravého pohybu do jógových pozic i do každodenního života. Budeme zohledňovat individuální rozdíly mezi přítomnými a dysbalance typické při diastáze (častý je např. tzv. syndrom rozevřených nůžek atd.).