Domácí jógová praxe

NĚKOLIK TIPŮ PRO PRAKTIKOVÁNÍ JÓGY (NEJEN DOMA)

PŘED CVIČENÍM:

  • 2-4 hodiny nejezte hůře stravitelné jídlo (maso atd.), ani příliš nepijte (především kávu či jiné povzbuzující nápoje).
  • Zajděte si na toaletu.
  • Odstraňte rušivé podněty (telefon, hlasitou hudbu), vyvětrejte místnost.
  • Nachystejte si neklouzavou podložku, ručník (může pomoci v pozicích), deku pro závěrečnou relaxaci či meditační polštářek pro pohodlný sed.
     

BĚHEM CVIČENÍ:

Na začátku proveďte krátkou relaxaci, zklidněte mysl a začněte se koncentrovat na dech (nosem). Můžete zvolit plný jógový dech (kombinuje břišní, hrudní a podklíčkový dech) nebo dech udždžají („vítězný dech“, při kterém jemně stahujete hlasivkovou štěrbinu, neměl by být ale příliš „urputný“ a způsobovat zbytečné napětí v celém těle.).

Pohyby provádějte pomalu, v souladu s dechem, vyvarujte se švihových pohybů a zádrží dechu, nespěchejte, respektujte možnosti svého těla, svůj aktuální zdravotní stav. Nejde o výkon, ale o to, abychom se v každé jógové pozici cítili příjemně, ne abychom v ní trpěli. Proto si zvolte vhodnou variantu každé pozice, odpovídající vaší pokročilosti. Pokud byste začali cítit bolest či svalový třes, zmírněte napětí v pozici, rozsah. Mějte uvolněné svaly obličeje a snažte se mít ve většině pozic jemně aktivované svaly pánevního dna a hluboké břišní svaly. V relaxačních pozicích naopak zapojujte jen ty svaly, které jsou nezbytně nutné k provedení pozice. Snažte se v každé pozici koncentrovat na hluboký dech, dýchat tam, kde cítíte největší protažení, tím pozici vědomě prožít, procítit její pozitivní účinky. Pomáhá nám to mimojiné naučit se žít PŘÍTOMNOSTÍ - „tady a teď“. Na závěr vždy uvolníme tělo i mysl v pozici šavásány (mrtvoly) nebo v některé z jiných relaxačních pozic, která je nám pohodlná. 

Je dobré udělat si ze cvičení „rituál“, cvičit v obvyklou dobu, pustit si příjemnou relaxační hudbu, případně si zapálit aromalampu s jemnou vůní. Místnost pořádně vyvětráme, pokud máme možnost, cvičíme venku. Pokud nemáme dostatek času, provedeme alespoň několik Pozdravů Slunci, které dokonale protahují, posilují a energizují tělo, proto je ideální je provádět ráno. K večeru nás naopak ke klidnému spánku naladí několik Pozdravů Měsíci. Pokud ani na to nemáme čas, alespoň se snažíme jednou denně provést krátký trénink pratjaháry (stažení smyslů) a dhárany (koncentrace). Může probíhat např. tak, že nejprve vnímáme smyslové vjemy okolo a postupně se snažíme k nim zaujímat neutrální postoj, nehodnotíme je. Poté se snažíme smysly stáhnout dovnitř a pozorujeme, co se děje v naší mysli, kde nám bloudí. Chceme být nezávislými pozorovateli projevů naší mysli - vzpomínek, plánování atd., nerozviřovat dále tyto víry mysli. Zkusíme se jednobodově koncentrovat, např. na dech, tlukot srdce, bod mezi obočím či si říkáme nějakou mantru. Plně a vědomě si tak budeme užívat okamžik přítomnosti.

Při menstruaci omezíme obrácené pozice a šetříme se. Nicméně, ať už máme jakékoli zdravotní omezení, obecně platí, že pokud budeme pozorně vnímat své tělo, většinou poznáme, jestli pozici provádět či ne, jestli například zkrátit výdrž nebo omezit rozsah.

Při praktikování jógových ásán se nebojte monotónnosti – toho, když provádíme obvyklou sérii pozic beze změny. Jak uvádí A. v. Lysebeth (Čtení o józe), provádění stejných pozic řadu let nás nemusí nudit, naopak zvádnutím techniky pozic se můžeme o to více soustředit na dech, na svaly, na uvolňování těch, které nejsou nutné pro zaujmutí pozice, veškerou pozornost tak věnujeme naslouchání svému tělu. Nemluvě o tom, že i když si někdy myslíme, že pozici dokonale ovládáme, po létech jejího praktikování objevíme nové aspekty, kterých jsme si dříve nevšimli.

„Practice and all is coming!“ (Pattabhi Jois)

Připravila: Eva Filípková


Inspirujte se následujícím videem, ať už jste jakéhokoli věku nebo diagnózy:-) 

Paní Porchon Lynch ve věku 94 let stále praktikuje a dokonce vyučuje jógu!

 

 

 

TOPlist