Seminář - jóga a krční páteř 22.10.2016

JÓGA A KRČNÍ PÁTEŘ - SEMINÁŘ 22. 10. 2016
ZUŠ UNIVERSUM, BRNO-ŘEČKOVICE

Během tohoto sobotního dopoledne vás čekají dvě speciální lekce: teoreticko-praktický workshop, zaměřený na problematiku krční páteře, a prodloužená jemně dynamická lekce, kdy si plynule zacvičíme a zaměříme se mj. na to, jakým způsobem v pozicích držet krční páteř.
Téma tohoto semináře mi přijde (obzvlášť v poslední době) velmi aktuální, jelikož u většiny lidí můžeme pozorovat výrazné změny v držení krční páteře (především její předsunutí), což může vadit nejen z hlediska estetického, ale hlavně to může způsobovat nejrůznější potíže, bolesti, případně nevratné změny v oblasti (krční) páteře. Pozice hlavy neovlivňuje pouze krční páteř samotnou, ale projektuje se také do statiky celé páteře a těla. Vliv na držení krční páteře mají nejen genetické dispozice, gravitace a proces stárnutí (případně těhotenství), ale hlavně životní styl a každodenní pohybové stereotypy (např. způsob, jakým spíme, sedíme, uspořádání a nastavení pracovního stolu, doba sezení). Často jsou tyto změny viditelné i u lidí, kteří pravidelně cvičí, v případě nesprávného nastavení krční páteře během cvičení a při provádění nevhodných cviků.
Na workshopu si nejprve trochu otestujeme krční páteř (budeme zkoumat případné pravolevé dysbalance, možnou ztuhlost zadní strany šíje a horní části zad). Řekneme si, jak nastavit krční páteř při pozicích vertikálních, ale také např. v lehu. Provedeme konkrétní cviky zaměřené na krční páteř, ramena a horní část zad a řekneme si, které cviky můžou tuto oblast přetěžovat. Vysvětlíme si, jak na předklony, úklony, rotace a záklony hlavy, tak aby opravdu prospívaly. Dále se zaměříme na techniku jógových pozic ve vztahu ke krční páteři (zkusíme např. upravit pozice, při kterých je tendence zbytečně zaklánět hlavu nebo "vyvracet" hlavu v rotacích - např. v pozici napnutého trojúhelníku; také si individuálně nastavíme pozici svíčky atd.). Ukážeme si, jak správně sedět (u PC, v autě atd.), jak přizpůsobit pracovní prostředí atd.

Po přestávce proběhne 90minutová lekce jemně dynamické jógy se zvýšeným vnímáním nastavení krční páteře. 

Na závěr semináře ráda zodpovím případné dotazy a individuálně se vám budu věnovat.

Seminář povede Eva Hrdličková, lektorka jógy, vycházející z různých směrů jógy (hlavně jóga terapie), pilates, vývojové kineziologie a dalších směrů. Lekce se snaží vést s ohledem na individuální odlištnosti mezi lidmi, dává důraz na správnou techniku pozic. Za cíl lekcí kromě filozofického hlediska jógy (hl. naučení se být spokojený v daném přítomném okamžiku)  považuje nastavení (zlepšení) držení těla, vnesení principů zdravého pohybu do každodenního života a úlevu od případných potíží. 

TERMÍN: sobota 22. 10. 2016, 9.30 - 12.30
MÍSTO: taneční sál ZUŠ Universum, Kořenského 23b, Brno-Řečkovice
CENA: 400Kč (na místě)
S SEBOU: pití, případně deka na relaxaci. Podložky budou zajištěny. 
SEMINÁŘ JE VHODNÝ PRO ZAČÁTEČNÍKY I POKROČILÉ 

NUTNÁ REZERVACE na efilipkova@seznam.cz nebo na 608 050449

TOPlist