Seminář - cvičení po porodu 8.10. 2016

JÓGA A CVIČENÍ PO PORODU - SEMINÁŘ, sobota 8. 10. 2016
ZUŠ UNIVERSUM, BRNO-ŘEČKOVICE

Připravila jsem pro vás v pořadí už čtvrtý seminář zaměřený na správný a šetrný návrat těla po porodu, a to jak po porodu spontánním, tak zdlouhavější návrat po císařském řezu. Jelikož se mě často na tuto problematiku ženy po porodu (i během těhotenství) ptají a vím, že úroveň poporodní rehabilitační péče v porodnicích je velmi slabá (až nulová), předložím vám své zkušenosti získané po obou typech porodů - po téměř "přirozeném" porodu první holčičky a po operativním porodu holčičky druhé. Často slýchám, co se radí ženám po porodu např. ohledně posilování břicha, nebo mě mrzí, že čerstvé maminky navštěvují (příliš brzy) taková cvičení, která jsou pro ně nešetrná a nevhodná (nebo zkrátka neví, jak si je upravit) a která ještě více např. prohlubují břišní rozestup, bolesti zad, prohloubení bederní lordózy, bolest kloubů, "rozklížení" pánve atd. Ráda bych na základě zkušeností svých a také zkušeností a znalostí získaných na mnoha seminářích (nejen jógových), v knihách atd. pomohla nasměrovat zotavování (nejen) čerstvých maminek tím správným směrem:-). 


PROGRAM:


Nejprve si řekneme, co obecně platí pro fyzické aktivity po porodu, jaké jsou principy cvičení a jógy 
v rané i pozdější fázi šestinedělí a dalších měsících po porodu a jaké jsou naopak typické chyby, kterými si můžeme téměř nenávratně poškodit určité oblasti těla. Naučíme se zapojovat ty správné břišní svaly, abychom neprohlubovaly už tak vzniklý (fyziologický) rozestup v oblasti přímých břišních svalů. Ověříme si, jaký máme tonus břišních svalů, a otestujeme si míru rozestupu (diastázy). Následně se poradíme, co s tím dále dělat. (9.30 - 10.30)

Po přestávce proběhne 60minutová lekce poporodního cvičení a jógy. Jelikož budete každá v jiné poporodní fázi, budu průběžně zmiňovat, co je pro určitou fázi vhodné - nejvíc si tedy zacvičí maminky více týdnů až měsíců po porodu, na druhou stranu maminky čerstvě po porodu alespoň budou mít jistotu, že na těle nenapáchají nevhodným cvičením škody a začnou "s čistým štítem":-). Pokud budete mít miminko s sebou, můžete jej mít u sebe na podložce (či v nosítku/šátku apod.), kojit dle potřeby a v některých pozicích jej dokonce zapojit do cvičení. Zdůrazňuji ale, že to nebude cvičení zaměřené NA MIMINKA, nýbrž pro maminky, nicméně si můžete vychutnávat s miminkem při cvičení vzájemné pohledy, úsměvy, kontakt. Součástí lekce bude i sestava Pozdrav Slunci, kterou přizpůsobíme poporodní fázi, ve které se budete nacházet. Relaxaci si budete moci vychutnat s miminkem na těle, ať už vleže, na boku, nebo při současném kojení:-). (10.40 - 11.40)
Poté vám předložím "návod" na domácí cvičení - co a kdy od porodu postupně začít cvičit, zvlášť probereme způsob zotavení po císařském řezu. Závěrečná fáze semináře bude věnována principům držení těla při nošení dětí - ať už v náručí nebo v šátcích, vacích či nosítkách. (11.40 - 12.00)
Zacvičíme si sestavu užitečných cviků, vhodných po nošení miminka - kompenzujících zkracování a ochabování určitých partiích těla při častém nošení. Na úplný závěr vás čeká několik praktických tipů pro každodenní činosti, abychom si šetřily záda, srovnaly tělesné dysbalance atd. 
(12.00 - 12.30)


Seminář povede Eva Hrdličková, která je aktuálně rok po druhém porodu a sama projógovala obě těhotenství doslova až do posledního týdne. Během těhotenství vypracovala svůj systém jógy pro těhotné na základě nejrůznějších školení o józe, gravidjóze, pánevním dnu, přes studium literatury o těhotenství, porodu, józe, anatomii, ale především díky vlastním zkušenostem během obou těhotenství. Přístup k (těhotenské) józe neustále vyvíjí a studium a poradenství rozšiřuje o další oblasti. 
"Možná právě díky józe jsem si obě těhotenství bez komplikací užila a cítila jsem se skvěle a plná energie vést všechny své lekce a organizovat semináře a pobyty s jógou. Jsem velká nadšenkyně do všeho kolem jógy, těhotenství, porodu, mateřství a ráda se podělím o své zkušenosti a poradím s jakýmkoli dotazem či problémem. S láskou vzpomínám na krásný (téměř) přirozený první porod, s respektem beru zážitek z druhého porodu, který přes mou velkou touhu nakonec přirozenou cestou neproběhl. Můžu vám předat zkušenosti s postupným návratem (nejen) těla do původní kondice po porodu spontánním i operativním, ač je v tom druhém případě rekonvalescence zdlouhavější a je třeba ještě více poslouchat své tělo a nespěchat s intenzivním cvičením. Po prvním porodu jsem se józe a cvičení začala jemně věnovat už v porodnici a po šestinedělí jsem se vrátila k vedení všech lekcí jógy, kurzů a seminářů o gravidjóze. Po porodu druhém jsem se od ukončeného šestinedělí postupně začala vracet k vedení všech svých původních lekcí, seminářů a pobytů."

 

TERMÍN: sobota 8. 10. 2016, 9.30 - 12.30
MÍSTO: taneční sál ZUŠ Universum, Kořenského 23b, Brno-Řečkovice
CENA: 400Kč (na místě)
S SEBOU: občerstvení; případně deka na relaxaci, pomůcky, na které jste při józe zvyklé. Podložky budou zajištěny. V případě, že budete mít miminko s sebou, potřeby pro něj, dečku, nosítko atd.
PRO KOHO JE SEMINÁŘ VHODNÝ: pro ženy brzy či později po porodu (min. 2-3 týdny po císařském řezu), ale také je možné přijít více než rok po porodu, pokud byste chtěly napravit případnou diastázu břišních svalů atd. Vhodné je seminář absolvovat už v těhotenství (s určitými úpravami pozic), abyste se dozvěděly, jak začít cvičit už od prvních poporodních dnů a nenapáchaly případným nevhodným cvičením škody např. v oblasti břicha. 

NUTNÁ REZERVACE na efilipkova@seznam.cz nebo na 608 050449

TOPlist