Pět výmluv‚ proč nejít cvičit

Přeložila jsem pro Vás článek od Erica Rodefer z webu Yoga Journal, kde tato spisovatelka a nadšenkyně do jógy popisuje pět typických výmluv, proč nejít cvičit. blush

PĚT VÝMLUV, PROČ NEJÍT CVIČIT (A DŮVODY PRO SKONCOVÁNÍ S TĚMITO VÝMLUVAMI)

"Dokonce i ti nejoddanější studenti jógy si někdy hledají výmluvy pro to, aby nemuseli jít na svou pravidelnou lekci jógy. Myslím, že jsem do jógy docela nadšená, přesto jsem si „vybudovala systém“ nehorázných výmluv pro dny, kdy poslední věc, co se vám chce, je hýbat se.

Tady jsou některé z mých oblíbených výmluv a také způsoby, jak se mi (většinou) nakonec podaří dostat na jógamatku.

1. Není dost času. Prozradím vám malé tajemství. NIKDY nebude dost času na to, abyste udělali všechno, co chcete. Pokud chcete mít prospěch ze cvičení jógy, musíte si z něj udělat prioritu. Musíte to zkrátka nějak udělat, i kdyby z lekce měla zbýt pouhá pětiminutová meditace.   

2. Jsem příliš unavená. Příště, až se budete cítit „strašně unavení“, zkuste toto: Nastavte si budík na pět minut a mezitím se hýbejte, protahujte a dýchejte. Pokud se i poté budete cítit příliš unavení na to, abyste pokračovali, přestaňte a položte se na polštář – asi opravdu potřebujete odpočinek! (A ten mimochodem můžete brát jako svou jógovou praxi!) Já ale většinou získám z podobného pětiminutového cvičení takový příval energie, že mě to nabudí k dalšímu cvičení.

3. Moje rodina mě potřebuje. Když jsem si před před rokem a něco pořídila štěně, moje jógová praxe tím opravdu utrpěla. Nemohla jsem jej přece nechat samotné 3 hodiny, které jsem potřebovala na to, abych mohla jít na lekci jógy. Dokonce jsem se cítila provinile, když jsem jej zavřela v pokoji a sama si rozbalila podložku v jiném pokoji. Zkusila jsem cvičit s ním v jednom pokoji, ale moc to nefungovalo. Výsledkem bylo, že jsem zanedbávala cvičení a vlastně i sebe samu, abych se mohla o štěně starat. Když se teď na to podívám zpětně, uvědomuji si, že by mu beze mě bylo dobře. Nyní když se vracím domů z lekcí jógy, štěně se cítí klidnější, uvolněnější a šťastnější, protože já se tak cítím! Vím, že manžel a ostatní členové rodiny to cítí stejně! 

4. Příliš jsem toho snědla. Toto je moje oblíbená výmluva pro to, abych nemusela jít cvičit. Šla bych, ale zrovnjsem snědla koblihu a ten učitel rád dělá různé rotace a to by mi bylo špatně. Povím vám to tak – jste sami proti sobě. Pokud víte, že máte jít za hodinu na jógu (nebo chcete cvičit doma), odpusťte si koblihy nebo podobné dobroty! Až budete slastně ležet v šavásaně, budete za to rádi.

5. Mám tolik jiných věcí na práci! Vím, že jsem to psala už mockrát, ale co se týče různých seznamů povinností, které jsou potřeba udělat, zastávám teorii, že člověku, který je svěží po lekci jógy, půjde stokrát lépe redukovat seznam těchto povinností než někomu, kdo je ve stresu a totálně vyčerpaný.

Jaké jsou Vaše oblíbené záminky pro vynechání lekce? Jakým způsobem je překonáváte?"

Původní text: Erica Rodefer, Yoga Journal, 22.2. 2011. Přeložila E. Filípková

 
TOPlist