Jógové pozice a sestavy

ÁSANY

 

                        

         STOJNÉ           V SEDU         BALANČNÍ    OBRÁCENÉ     PŘEDKLONY         ZÁKLONY              TORZE             POSILUJÍCÍ

                 

 

                                                      OTEVÍRAJÍCÍ KYČLE     RELAXAČNÍ         POZDRAVY SLUNCI typu A a B

    Ásana je sanskrtský výraz pro tělesnou polohu, ve které se cítíme příjemně a uvolněně. Ásana nutí naši mysl, aby se zastavila, soustředila na to, co děláme a prožíváme vědomě tady a teď. Do každého jógového cviku také zapojujeme koncentraci a dech. Mentálně vizualizujeme, jak s nádechem nasáváme mír, pránu (životní energii), a při výdechu jak se zbavujeme napětí, únavy, stresu, negativních emocí a myšlenek. Představujme si, že nám dech nezaplňuje jen plíce, ale celé tělo od chodidel až po temeno hlavy – tímto způsobem nádherně zregenerujeme a rychle energetizujeme všechny buňky. Ásany nám pomáhají, abychom v sobě našli vlastní rytmus a uvedli tělo do souladu s přírodou.
    Mnohé ásany byly odvozeny od přirozených pohybů a pozic zvířat a někdy také odrážejí schopnost zvířat pomoci si v případě onemocnění; mají také názvy po zvířatech, např. lev, velbloud, žába, želva atd. Jejich cvičením docílíme blahodárného účinku, který získávají zvířata, když tyto pozice zaujímají zcela instinktivně.
    Ásany působí na svaly, klouby, dech, oběhový, nervový a lymfatický systém, na všechny orgány i žlázy. Ovlivňují rovněž mysl, psychiku a čakry (energetická centra). Jsou to psychosomatická cvičení, která posilují a vyvažují celou nervovou soustavu, a tak harmonizují a stabilizují psychický stav cvičícího. Těmito cviky lze dosáhnout celkového zklidnění, duševního klidu, uvolnění i pocitu vnitřní svobody a míru. Na začátek a konec každé cvičební jednotky se zařazují fáze uvolnění. Cvičíme-li schopnost relaxace, rozvíjíme tím zároveň schopnost vnímat vlastní tělo.


Jak cvičit jogové pozice - ásany?

 • Každý cvik se provádí zcela zvolna, bez napětí a křeče. Ásany se provádějí vždy v souladu s dechem. Pohyby rozpínající hrudník a dutinu břišní jsou vždy spojeny s nádechem. Pohyby stahující hrudník a dutinu břišní jsou vždy spojeny s výdechem. Sladíme-li dech s pohybem, je průběh pohybu harmonický, dýchání se prohlubuje a dochází k povzbuzení krevního oběhu i látkové výměny. Pomocí dechu můžeme znásobit i svalové uvolnění - soustředíme se na ztuhlé části těla a s každým výdechem je vědomě uvolňujeme. Stáhneme všechny smysly dovnitř, plně se soustředíme na dech, na prožitek; až dokážeme zůstat v ásaně uvolněně. Můžeme cvičit se zavřenýma očima; procítění bude hlubší a hlavně, nebudeme sledovat okolí a s nikým se nebudeme porovnávat.
 • Narozdíl od gymnastických cvičení se ásany provádějí pomalu, abychom je mohli vědomě procítit. Díky tomu také předcházíme svalovým zraněním, která bývají častá právě u švihových pohybů.
 • Každou pozici je třeba důkladně vychutnat, prožít, procítit její pozitivní účinky. Cvičme radostně, lehce a s nadšením. Uvolněnou energii pak můžeme směrovat do svého oslabeného orgánu; zvláště tehdy, má-li ásana na něj dominantní vliv. Pak provedeme protipozici nebo vyrovnávací cvik. Je-li například trup stlačen nebo v předklonu, v následující ásaně se protáhne nebo napřímí.
 • Nesetrvávejme v pozici, v níž se cítíme nepříjemně anebo trpíme. Necvičme nikdy za hranici bolesti, ale do prvního nepříjemného pocitu nebo odporu těla.
 • Po skončení hodiny cvičení ještě nekončí, vlastně nekončí nikdy. Vnímáme, jak zvedáme cvičební podložku, jak se oblékáme, loučíme, jak zdravíme lidi. Všechno, co nám přináší skutečný mír, štěstí a vnitřní spokojenost, je prospěšné a dobré – a to je ta skutečná jóga.
 • Cvičme s ohledem na svůj zdravotní stav; neprovádějme cviky, které by mohly v tomto směru negativně působit. Pokud si nejsme jisti, jaké cviky jsou pro nás bezpečné, konzultujme problém s lékařem a cvičitelem. Například hypertonici (osoby s vysokým tlakem) by měli omezit obrácené polohy s delší výdrží (svíčka, stoj na hlavě, jakékoli hlubší předklony). Ženy během menstruačního cyklu by neměly provádět cviky zesilující napětí v pánevní oblasti, zejména první a druhý den. Těhotné ženy by měly vědět, jaké cviky a do jaké doby je mohou cvičit. Pro vyšší stadium těhotenství (asi po třetím měsíci) se doporučuje speciální jóga pro těhotné ženy.
 • Ásany provádíme vždy v lehkém oblečení, které nás nebude omezovat v jakémkoli pohybu.
 • Cvičíme ve vyvětrané a čisté místnosti a pokud to jde, i venku.
 • Cvičíme vždy nalačno, alespoň 2 – 3 hodiny po jídle


Pravidelné cvičení ásan:

 • zvyšuje pružnost páteře
 • zlepšuje pohyblivost kloubů
 • napomáhá uvolnění, posílení a bohatému prokrvení svalů
 • povzbuzuje a harmonizuje činnost orgánů i žláz
 • podporuje látkovou výměnu a funkci lymfatického systému
 • posiluje imunitní systém
 • normalizuje a stabilizuje krevní oběh a krevní tlak
 • zklidňuje a posiluje nervy
 • pročišťuje a osvěžuje pokožku

(čerpala jsem z knih Duchovní život v praxi - autor Ifet Hodžič a Systém jóga v denním životě - autor Paramhans svámí Mahéšvaránanda)

TOPlist