Články a rozhovory o józe

ROZHOVOR S LEKTORKOU EVOU H.: JÓGA V TĚHOTENSTVÍ

1. Pojem jóga, co vlastně jóga znamená? Historie cvičení jógy atd...

"Jóga je jedním ze staroindických filozofických směrů. Nejznámější zmínky o józe pocházejí z Pataňdžaliho jóga súter (aforismů o józe). V sanskrtu (staroindický jazyk, ve kterém jsou i původní názvy jógových pozic) slovo „jóga“ znamená „spojení“. Smysl jógy lze pojmout různě, např. jako nalezení smyslu života, propojení s přírodou a ostatními bytostmi, oproštění se od falešného „já“ (ega), které nám zaslepuje mysl a brání vidět věci opravdu důležité...."

 

... CELÝ ROHOVOR ZDE


NĚKOLIK TIPŮ PRO PRAKTIKOVÁNÍ JÓGY (NEJEN DOMA)

PŘED CVIČENÍM:

  • 2-4 hodiny nejezte hůře stravitelné jídlo (maso atd.), ani příliš nepijte (především kávu či jiné povzbuzující nápoje).
  • Zajděte si na toaletu.
  • Odstraňte rušivé podněty (telefon, hlasitou hudbu), vyvětrejte místnost.
  • Nachystejte si neklouzavou podložku, ručník (může pomoci v pozicích), deku pro závěrečnou relaxaci či meditační polštářek pro pohodlný sed.
     

BĚHEM CVIČENÍ:

Na začátku proveďte krátkou relaxaci, zklidněte mysl a začněte se koncentrovat na dech (nosem). Můžete zvolit plný jógový dech (kombinuje břišní, hrudní a podklíčkový dech) nebo dech udždžají („vítězný dech“, při kterém jemně stahujete hlasivkovou štěrbinu, neměl by být ale příliš „urputný“ a způsobovat zbytečné napětí v celém těle.).

... CELÝ ČLÁNEK ZDE


PĚT VÝMLUV, PROČ NEJÍT CVIČIT (A DŮVODY PRO SKONCOVÁNÍ S TĚMITO VÝMLUVAMI)

Přeložila jsem pro Vás článek od Erica Rodefer z webu Yoga Journal, kde tato spisovatelka a nadšenkyně do jógy popisuje pět typických výmluv, proč nejít cvičit. blush

"Dokonce i ti nejoddanější studenti jógy si někdy hledají výmluvy pro to, aby nemuseli jít na svou pravidelnou lekci jógy. Myslím, že jsem do jógy docela nadšená, přesto jsem si „vybudovala systém“ nehorázných výmluv pro dny, kdy poslední věc, co se vám chce, je hýbat se.

Tady jsou některé z mých oblíbených výmluv a také způsoby, jak se mi (většinou) nakonec podaří dostat na jógamatku.

1. Není dost času. Prozradím vám malé tajemství. NIKDY nebude dost času na to, abyste udělali všechno, co chcete. Pokud chcete mít prospěch ze cvičení jógy, musíte si z něj udělat prioritu. Musíte to zkrátka nějak udělat, i kdyby z lekce měla zbýt pouhá pětiminutová meditace.   

... CELÝ ČLÁNEK ZDE


 

 

TOPlist